Rekuperacja jako obowiązkowy element wyposażenia każdego nowego domu

Niemal wszystkie współcześnie stawiane domy to konstrukcje, w których zastosowano ekologiczne i oszczędne rozwiązania. Jednym z nich jest system rekuperacji zapewniający domownikom stały dostęp do świeżego powietrza. Przed podjęciem decyzji o montażu rekuperacji warto dowiedzieć się, jak działa ten system i jakie są jego najważniejsze cechy.

rury wentylacyjne

Czym jest rekuperacja i jak działa

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w większości budowanych domów stosowano wentylację grawitacyjną. Istota tego rozwiązania polegała na odprowadzaniu ciepłego, zużytego powietrza kanałami wentylacyjnymi i doprowadzaniu świeżego powietrza przez drzwi i okna. Współcześnie, gdy stolarka okienna i drzwiowa charakteryzuje się szczelnością, system grawitacyjny się nie sprawdza. We wnętrzach gromadzi się zużyte i wilgotne powietrze, które stanowi pożywkę do grzybów i bakterii.

Aby tego uniknąć, we współczesnych domach coraz częściej montuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła nazywaną potocznie rekuperacją. Istota tego systemu polega na nieustannym odbieraniu zużytego powietrza i dostarczaniu świeżego. Wymiana odbywa się za pomocą centrali wentylacyjnej oraz układu kanałów wentylacyjnych. Centrala wentylacyjna, czyli rekuperator to sterowanie elektronicznie urządzenie wyposażone w wymiennik ciepła odpowiedzialny za jego odzyskiwanie oraz wentylatory kierujące strumień powietrza w odpowiednim kierunku.

Najważniejsze korzyści jakie daje rekuperacja

Najważniejszą korzyścią, jaką daje rekuperacja, jest zapewnianie domownikom dostępu do świeżego powietrza bez konieczności otwierania drzwi i okien. Przed wtłoczeniem do pomieszczeń powietrze jest filtrowane i w zależności od panującej temperatury ogrzewane bądź schładzane. Dzięki temu we wnętrzach domu zawsze panuje wolny od zanieczyszczeń i alergenów, korzystny dla zdrowia mikroklimat.

Rekuperacja to system, który pozwala uzyskać wydatne oszczędności na ogrzewaniu. W przypadku wentylacji grawitacyjnej  zużyte, ciepłe powietrze jest wydmuchiwane przez komin wentylacyjny, a do pomieszczeń trafia zimne powietrze zewnątrz. Taki układ jest nieefektywny i generuje ogromne straty ciepła. W przypadku rekuperacji ciepło jest odzyskiwane i przekazywane do ogrzania wydmuchiwanego powietrza, co pozwala uniknąć strat ciepła i znacząco obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Koszty montażu i eksploatacji

Wiele osób zastanawia się, czy uzyskiwane w ten sposób oszczędności są w stanie pokryć koszty inwestycji. Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw i surowców energetycznych, montaż rekuperacji wydaje się sensownym rozwiązaniem, które zwróci się w ciągu kilku lat. Warto też pamiętać, że decydując się na tego rodzaju system, można zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych, co wpływa na obniżenie kosztów budowy domu. 

Część osób twierdzi, że wadą rekuperacji jest uciążliwy szum generowany przez wentylatory podczas zasysania i wtłaczania powietrza. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, który jednak nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeśli ktoś chciałby przekonać się, jak cicho działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powinien firmę Elektro Sanit, która zajmuje się montażem oraz sama posiada rekuperacją w swoim biurze.

Decydując się na tego rodzaju inwestycję, warto powierzyć jej przeprowadzenie doświadczonym fachowcom. Prawidłowo zaprojektowany oraz wykonany system działa cicho i bezawaryjnie przez długi czas. Na jego niezawodność wpływa również serwisowanie sprzętu przynajmniej raz w roku oraz regularne wymienianie zużytych filtrów.

Możliwość komentowania została wyłączona.